A teraz czas na kawę ?

Kawa, najpopularniejszy napój energetyczny na świecie – lekarstwo czy trucizna?

Kto z nas zaczyna dzień od wstawienia wody na kawę ? My na pewno ? Dla niektórych ta czynność to już rytuał, dlatego postanowiliśmy przekazać Wam troszkę informacji na temat tego magicznego napoju.

Antyoksydanty

Ziarna kawy zawierają antyoksydanty – substancje wpływające bardzo korzystnie na nasz organizm. Posiadają właściwości przeciwutleniające. Neutralizują działanie wolnych rodników, generowanych przez nasz organizm, czyli w skrócie: chronią nas.

W kawie zawarte są substancje czynne m.in. kofeina , która wpływa na nasz układ nerwowy- pobudzająco . Daje nam energię od samego rana- tutaj polecamy kawę z dodatkiem tłuszczu np. oleju kokosowego. Tłuszcz pozwala na delikatniejsze uwalnianie się kofeiny- daje nam ona również energię na dłużej. Jest to tzw. “kawa kuloodporna”, polecana szczególnie sportowcom i ludziom aktywnym.

Czy dla wszystkich jest dobra?

Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie dla wszystkich kawa jest wskazana. Nie powinny jej pić (przede wszystkim na czczo) osoby mające problemy żołądkowe, owrzodzenia, nadciśnienie.

Co w takiej sytuacji? Prawdziwą kawę zawierającą kofeiną można wtedy zamienić na bezkofeinową: inkę  lub z cykorii.

Innym ważnym aspektem picia kawy jest jej dobroczynne działanie na nasze serce. Pamiętajmy jednak o tym, że robimy napój kawowy z prawdziwej kawy, nie rozpuszczalnej. Kawa rozpuszczalna może zawierać w swoim składzie różne dodatkowe substancje, które bardzo negatywnie wpływają na nasz organizm.

Dodatki

Dobrą opcją jest również  przefiltrowanie kawy ?Fusy mogą zawierać substancje obciążające organizm oraz substancje toksyczne. Fusy odsączamy i możemy wtedy dodać do kawy nasze ulubione dodatki, typu : cynamon , kardamon, kawałek imbiru , tłuszcz np. olej kokosowy.

Warto także wspomnieć o wypiciu szklanki wody lub wody z cytryną przed lub w trakcie picia kawy. Oczyszcza nasze kubki smakowe , a gdy pijemy kawę na czczo- pozwala uniknąć dyskomfortu.

Nadszedł czas na filiżankę kawy ! 🙂